Vyhledávání

Galerie FAVU

Výstavní program Galerie FAVU v roce 2018

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna

31. – 28. 2. 2018  PŘÍZNIVCI VEDLEJŠÍCH ÚČINKŮ

vernisáž 31. 1. 2018 v 18hodin

Výstava Příznivci vedlejších účinků představuje tvorbu autorů Kryštofa Netolického, Víta Svobody, Maxe Másla a Petra Nápravníka.

Vystavující kromě media kresby, z kterého volně vystupují například k videím, kolážím a instalacím, spojuje hlavně společný zájem o předměstskou psychonautiku nižší střední třídy. Tužka, fixa nebo sprej jsou raketou. Palivem může být skoro vše od vína nebo anxiolytik po psychedelika. Cíl je stejný - planeta osvobození od neo-normalizace pozdního kapitalismu. Výstava potrvá do 28. února 2018 Otevřeno pondělí až pátek od 10 do 18 hodin

FOTODOKUMENTACE:
http://artalk.cz/2018/02/23/priznivci-vedlejsich-ucinku-v-galerii-favu/
http://artalk.cz/2018/01/25/tz-priznivci-vedlejsich-ucinku/

7. 3. – 4. 4. 2018

LAURA TRENČANSKÁ, MARTIN ZVĚŘINA - SCI-FI ALIBI

vernisáž výstavy 7. 3. 2018 v 18hodin

Výstava Scifi Alibi vytváří příběh, ve kterém postavy vypadají jako loutky z jakéhosi společenství na okraji romantického světa, kus dřeva přechází z neživotného podstatného jména na životné a přece z něho nevytéká pryskyřice ale blankvers, jak z pod prstu malého pisálka, který v rámci svého soukromého Alžbětinského divadla opakuje svou roli – v trojminutovém loopu, 3D realita zanechaná jako stopa na shořelé poličce, a schovaná za paravanem jako i první jarní větev, žába svíjející se v melancholicko nostalgické agonii vytváří mentální prostředí nonsensu, který ji obklopuje a navrací se do svého nitra v repetitivních frázích - shořená jako vyhozená matrace.

Martin Zveřina je absolventem ateliéru Malířství Vladimíra Skrepla na AVU. Ve své tvorbě propojuje malbu, video a objekty ze kterých vytváří galerijní situace.

Laura Trenčanská je studentkou Ateliéru intermédií na FAVU. Ve své tvorbě se zaměřuje na text, ze kterého vychází ve tvorbě videí a objektu.

Tisková informace
http://artalk.cz/2018/03/07/tz-laura-trencanska-a-martin-zverina/


Fotodokumentace
http://artalk.cz/2018/05/04/sci-fi-alibi-v-galerii-favu/

11. 4. – 9. 5. 2018

ERIKA ŠTĚPÁNKOVÁ, DALIBOR KNAPP, LALI LAYTADZE - I am obsessed with norms

Vernisáž výstavy 11. dubna v 18.00

Výstava I am obsessed with norms se zaobírá vztahem těla a společnosti. Zkoumá normy, které jsou na tělo uvalovány, mocenské aparáty, které jsou kontrolou těl pověřeny a činnosti, kterým je podřizováno. Výsledkem jsou sondy, výzkumy a náčrty performativních strategií, díky kterým lze analyzovat a vzdorovat vynucovaným normám. Na místo nich nastupují experimenty s protézami a novými těly a hra se sebe-utvářením se.

Dalibor Knapp je absolvent Centra audiovizuálních studií na FAMU, Eulálie Polne je studentkou Ateliéru postkonceptuální fotografie pod vedením Jiřího Thýna na FAMU a Erika Štěpánková je studentkou ateliéru Temporary Arts pod vedením Jakuba Jansy na FAMU."


Fotodokumentace
http://artalk.cz/2018/05/14/i-am-obsessed-with-norms-v-galerii-favu/

23. 5. – 20. 6. 2018

DIANA CENCER GARAFOVÁ, LENKA LINDÁK LUKAČOVIČOVÁ - POSTmedium
Vernisáž výstavy: 23. 5. 2018 o 18.00 hod.

Kurátorka výstavy: Marianna Brinzová

Výstavní projekt "POSTmedium" dvou Slovenských autorek Lenky L. Lukačovičová a Diany Cencer Garafovej zachází s galerijním prostorem netypicky. Lukačovičová používá výstavní prostor jako místo pro happening, interpretuje tím akci slovenský akčních umělců 70. a 80. let Vladimíra Kordoše a Matěje Krena „Veď človek nie je blázon aby zmokol?“ (1983). Vyzývá tím diváka, aby nevnímal galerijní prostor jako institucionální, ale spíše volnočasový a (re) kreační. Garafová pomocí iluze také zpochybňuje roli galerie a její architektonický prostor jako takový. Divák se v její intervenci jakoby zmenšuje a vnímá prostor v jiné míře a z nové perspektivy. To mu otevírá možnosti percepce a "vstup" do imaginativních prostorů, v nichž (oproti realitě) fungují nové vztahy a pravidla.

Výstava "POSTmedium" reinterpretuje a ohýbá realitu, ať už hmotnou a fyzickou nebo institucionální. Autorky při manipulaci reality pracují s rozdílnými médii, ale vždy s pomocí účasti aktivního diváka. Jednotlivé vystavené práce vznikají jako reakce na letošní disertační projekty obou autorek, které v červnu 2018 ukončí postgraduální studium na Katedře fotografie a nových médií (Lukačovičová) a Katedře malířství (Garafová) na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

FOTODOKUMENTACE:
http://artalk.cz/2018/06/14/postmedium-v-galerii-favu/


27. 6. – 18. 8. 2018

Natalie Chalczarova - Digital Exchange 3

Vystavující autoři:

Tea Dohnalová, Jan Dostál, Michal Gabriel, Kristína Haviarová, Natalie Chalcarzová, Jiří Kamenskich, Cameron Kelly, Klaudia Korbeličová, Lubomír Kralovič, Jiří Pec, Dakin Platt, Nikola Mojsl, Luis Navarro, Pavla Nikitina, Tomáš Pavlacký, Olena Piskova, Juliette Sardou, Hana Svobodová, Caroline Vela, Marie Videmanová, Petr Mucha, Tomáš Zdvořáček, Tomáš Zelený

+ hosté Monika Horčicová, Dušan Váňa, Tomáš Pavlacký

Digital Exchange 3

Experimentální projekt Digital Exchange je založen na výměně datových souborů. Jednoduše řečeno: v rámci výměny se posílají sochy v datech. Vzájemně komunikujícími subjekty jsou tu dvě školy – Fakulta výtvarných umění VUT v Brně a School of Visual Arts v New Yorku. V pořadí třetí edice Digital Exchange se od předchozích liší. Výstava v Galerii FaVU představuje objekty, které nepodléhají postprodukčním zásahům, jedná se o tzv. raw tisk. Díla nejsou ani slepována, ani broušena. Jsou prezentována v syrové podobě – tak, jak vyjdou z tiskové komory.

Kurátorka: Natalie Chalcarzová


26. 9. - 17. 10. 2019
Maroš Belák / Čekal jsem velkou věc od chvíle ukrojení chleba

Vernisáž výstavy 26. září v 18 hodin

Výstava Maroše Beláka se zabývá znejistěním hranic mezi obrazem a prostředím, které jej obklopuje. Obraz se v ní stává nevyzpytatelnou entitou. Nejprve zrazuje svou modernistickou klasifikaci a poté se k ní obloukem přes lekci minimalistického myšlení opět vrací. Autorovy mnohovrstevnaté malby se snaží splynout s okolním prostředím. Popírají hranici rámu a prostřednictvím perspektivní instalace vstupují do okolního prostoru, z jedné místnosti galerie do druhé. Ovšem ve stejném okamžiku obsahují i zcela protichůdnou tendenci - ve své snaze splynout s okolím si nakonec stejně přivlastní pohled diváka a vtahují jej dovnitř, stávají se suverénní manifestací své nejednoznačné povahy.

Fotodokumentace
http://artalk.cz/2018/11/03/maros-belak-v-galerii-favu/

24. 10. – 21. 11. 2018
Time that Walks Away now, now and again now / Čas, který odchází teď, teď a zase teď

Vystavující: Marta Fišerová Cwiklinski, Miriam Hamann, Elizabeth McTernan, Lea Petříková

Vernisáž výstavy  24. října v 18 hodin.

Projekt se zabývá časem jako hlavní entitou lidského života. Sekvence času, která je nepatrným momentem – hned tu a hned tam, minuta po minutě, sekunda po sekundě. Jak vlastně vypadá takový čas? Jak jej můžeme spatřit? Jeho stopy můžeme nejlépe vidět na určitém procesu. Proces postupného stárnutí či proces změn v přírodě. Vše je dost nepatrné až neviditelné. Každá z umělkyň se tímto tématem zabývá po svém. Některá jej vidí v efemérnosti instalace, jiná v technologickém procesu, další hledá souvislosti v přírodě a jejích vlivech. Mezinárodní skupinová výstava si klade za cíl představit nejen dané umělkyně, dostat je mezi sebou do určitého kontextu – ať již mezinárodně nebo v působení v jiných českých městech a zároveň představit různé přístupy, dnes možná již k aktuálnějšímu tématu času, kvantové percepce a obratu k přírodě.

Kurátorka výstavy: Tereza Záchová
FOTODOKUMENTACE:
http://artalk.cz/2018/11/23/cas-ktery-odchazi-ted-ted-a-zase-ted-v-galerii-favu/


28. listopadu 2018 – 9. ledna 2019

Patrik Thomas &The Random Collective

“WORKERS: BODY AS A BATTLEFIELD!“

Vernisáž výstavy “Workers: Body As a Battlefield!“ se koná 28. listopadu v 18 hodin.

V Galerii FaVU se představují výtvarníci Patrik Thomas a Anina Stolz, členové sdružení The Random Collective. RANDOM COLLECTIVE je volné společenství evropských umělců. Neustálým pohybem a měnícími se cíli vytváří rostoucí síť umělců, výzkumníků a teoretiků. S různými přístupy k metodám spolupráce, autonomii, nomádství a samostatnosti vytváří umělecká díla, umělecké laboratoře i jiné formy spolupráce.

Výstava „Workers: Body As a Battlefield!“ představuje společně vytvořenou multimediální instalaci. Odráží současný stav světa práce. Budoucnost bez práce vytváří virtuální dystopii, v níž je současný stav společnosti přehnaný: Co se stane, když se práce jako hlavní sociální kategorie rozpadne? Co vytváří společenskou soudržnost? Co je s mocí? A kdo dělá práci, kterou je třeba udělat? Zmůžou data skutečně všechno? Co se stane s tělem ve virtuální realitě? Bude zde umělec stále umělcem?

Namísto odpovědí se otevírá široká škála odkazů na estetické a teoretické úrovni, od super potravin až po kritiku uměleckého trhu, od metropolí až po hudební databáze. V tomto přeplněném, nadměrném a vyčerpávajícím konglomerátu je chuť současné, minulé a budoucí možné budoucnosti.

http://artalk.cz/2018/11/27/tz-patrik-thomas/

Výstavní program Galerie FAVU v roce 2017

19. 1. - 8. 2. 2017

Výstava prací studentů ateliéru hostujícího pedagoga FAVU VUT prof. Dr. Vladimíra Špačka

zahájení 19. ledna 2017 v 17.00 v Galeii 99, Dům pánu pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, v 18.00 v Galerii FaVU, Údolní 53

VYSTAVUJÍCÍ: MICHAELA ČÍŽKOVÁ, TAMARA CONDE, PAVLÍNA FIRICOVÁ, JAKUB TAJOVSKÝ, MICHAL ŽILINSKÝ, JAKUB NĚMEC, TOMÁŠ PLACHKÝ, ADAM HEJDUK

Výstava prací studentů FAVU VUT, které vznikly pod vedením prof. Vladimíra Špačka, jehož pobyt v Brně se uskutečnil v rámci rezidenčního programu Domu umění města Brna. Vladimír Špaček se zaměřuje na intermediální možnosti fotografického média, přičemž dlouhodobě rozvíjí svoje základní téma světla, prostoru a času ve fotografii. Dlouhodobě žije a pracuje v Německu a ve Švýcarsku, působil na univerzitě v Mohuči.

22. 2. - 22. 3. 2017

TERMINÁTOR  Johana & Ondřej Merta

zahájení 22. února 2017 v 17 hodin

Terminátor je kultovní americký sci-fi film z roku 1984 režiséra Jamese Camerona s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Zároveň je to však i pojem objevující se hluboko v dějinách umění, tam, kde italský malíř Masaccio založil tradici zobrazovací techniky umožňující takřka dokonalou nápodobu trojrozměrného světa v ploše obrazu. Terminátor není jen zabijácký stroj podobný člověku, ale i bod zlomu, hranice mezi světlem a tmou, která dává vzniknout mimetické reprezentaci – iluzi.

Možná si nebudete jisti, jestli se večírek, na němž jste se ocitli, odehrává v reálném světě, v paralelním vesmíru nebo ve snu. Možná budete váhat, jestli to, co je za plotem, je skutečné. Jenže co když vám ani vaše bezprostřední okolí nevyjevuje celou pravdu?

Hranice je ne-místo v bezčasí, tenká linie ničeho mezi světy. Okraje a předěly umožňují vnímání věcí okolo nás, ale neslibují, že jim porozumíme. Některé hranice, fyzické i pomyslné, protínají skutečnost mimoběžnými směry a rýsují zdánlivý pořádek, který však ve výsledku působí spíše zmatek a úzkost. Terminátor znamená možnost. Možnost vidět, slyšet, sdělovat, dorozumívat se. Ať už ale obrys vymezuje hranice uměleckého díla či vnímatelného světa, to, co kreslí, je vždy a pouze představa.

(Klára Peloušková)

Ohlasy: http://artalk.cz/2017/02/22/tz-johana-a-ondrej-merta/

Fotodokumentace: https://www.facebook.com/pg/FaVU.VUT/photos/?tab=album&album_id=10155255745853984

5. 4. – 26. 4. 2017

SECURITY GARDEN

Marie Lukáčová, Jiří Žák, David Přílučík, Vojtěch Rada

Výstava Security Garden provede diváka rozličnými podobami otázky bezpečnosti, ochrany a kontroly, které jsou mocí uplatňovány. Jak diváci, tak autoři výstavy jsou ve vztahu s neproniknutelností moci státní a soukromé v nerovném postavení. Přesto je třeba si toto postavení uvědomovat a testovat jeho limity a možnosti. Každá zahrada má totiž své zadní dveře.

Ohlasy: http://artalk.cz/2017/04/05/tz-security-garden/

Fotodokumentace: https://www.facebook.com/pg/FaVU.VUT/photos/?tab=album&album_id=10155373166503984

3. 5. - 31. 5. 2017

Kamenná křehkost  Kateřina Dobroslava Drahošová

Kamenná křehkost jako symbol, kamenná křehkost jako pocit, stav, základ. Základ pro obydlí, základ pro myšlenku, základ pro směr. Kamenná křehkost jako kompromis, kompromis mezi stabilitou a rozvráceností. Kamenná křehkost jako vzácnost, která přišla těsně po obyčejnosti. Kamenná křehkost jako stav před bouří, kamenná křehkost jako pocit bezpečí, jako obydlí. Kamenná křehkost jako stěna, jako příběh,něco mezi vnitřním a vnějším, kamenná křehkost vypovídající o ničem, kamenná křehkost jako nomádství, kamenná křehkost jako zen v chaosu. Kamenná křehkost jako kompost.

Ohlasy:http://artalk.cz/2017/05/02/tz-katerina-dobroslava-drahosova-2/

https://goout.net/cs/vystavy/katerina-dobroslava-drahosova-kamenna-krehkost/cueac/

Fotodokumentace: http://artalk.cz/2017/05/16/katerina-dobroslava-drahosova-v-galerii-favu/

7. 6. - 5. 7. 2017

TMA uvádí: PLAYLIST: Breaking hearts & Breaking news

Vystavující dívky spolu pracují již dlouhou dobu, výstava tak nebude expozicí děl jednotlivých autorek, ale společným dílem, kdy se výstava sama o sobě stává mediem. Práce dívek se skrze humor vztahují k žité realitě, ne vždy tak humorné. Prostřednictvím sítí popkulturních odkazů, slovních i jiných hříček a atmosférických instalací, vytváří roztříštěný odraz reality. Mediem je samotný život / procházky, které jsou pro ně zdrojem moudrosti a hovadin (hlásí se k odkazu Situacionsitické Internacionály, skupiny Gorgona aspol.) Operují s nelehkou situací, které jako občané tohoto světa musí čelit, s jeho temnotou, vedle které stojí s poťouchlým úsměvem. Výstava PLAYLIST / Breaking hearts & Breaking news pro galerii FAVU se ponese v podobném duchu. Tématicky se však dívky odpoutávají od problémů světa. Ty sice nevyřešily, ale rozhodly se, jít na ně oklikou. A to skrze dramata a emoční exploze, které jsou sice čistě osobní, ale přesto všeobecně sdělné a ve výsledku univerzální.

4. 10. – 1. 11. 2017

Výstava radikálního realismu

Výstava bude mapovat dílčí výsledky úsilí radikálních realistů, které vytyčili ve svém manifestu.

Těmito principy jsou:

1) propojení s obsahy, jež reprodukují rozpory a krize dneška a zároveň vyjadřují náběhy k postkapitalistické společnosti.

2) popření individuality ve prospěch díla a společného cíle

3) obnovení definičních znaků umění

4) navázání na komunistické momenty, které se v dějinném vývoji umění objevují od prvních fází umění až do 20. století, tím, že budeme opakovat gesto uměleckého znovuvytvoření člověka, tvaru, perspektivy právě v přízračném prázdnu dnešního umění.

5) rehabilitace sovětského uměleckého projektu a dalších komunistických uměleckých proudů jako umění reálně humanistického, společenského a odpovědného

6) rehabilitace média jakožto nositele autonomní formy

7) zaujmutí jasného jednotného postoje

8) přiznání estetického i politického rozměru díla

Naplňování těchto principů je dlouhodobý proces, výstava bude tudíž ukazovat radikální realismus jakožto moment vývoje, nikoliv jako definitivní výsledek.

8. 11. – 6. 12. 2017

personifikace

Dalibor Knapp, Anna Kryvenko, Lali Laytadze, Zuzana Lazarová, Šimon Levitner, Johana Novotná, Petr Zabrodský

kurátor: Katarína Gatialová

Výstava skupiny mladých umělců, kteří spolu fungují v každodenní komunikaci a sdělují podobné myšlenky a názory, reflektují dnešní dobu a prostředí. Výběr vychází z dřívější úspěšné spolupráce a navazuje na jednotlivé nápady. Cílem je vytvořeni společné instalace v rámci daného galerijního prostoru a zahrnuje doprovodní program v podobě site-specific performancí. Plánovaná výstava je souhrnem reakcí vytvořených pomocí různých způsobů instalací a uměleckých forem jako fotografie, objekty, performance, video a zvukové instalace.

13. 12. 2017 – 24. 1. 2018

Přišla zpráva z Kodaně - Jakub Roczek

Výstavní projekt " Přišla zpráva z Kodaně,, čerpá z předpokladu, že svět lze stále rozdělit na dvě poloviny, přírodu a kulturu. Tato schizofrenní pozice dovoluje odhalovat trhliny v jazykových pojmech, které běžně používáme k dorozumívání. Tématem výstavního projektu je právě jeden z těchto pojmů, pojem síla. Fyzikální výzkum 20. století ukázal, že síla je prázdným pojmem, který se snaží definovat sám sebe a tudíž se v přírodě nenachází tak jak ji člověk chápe. Pro kulturu je ale síla podstatným hybatelem. Pojem síly je jako doma na úrovni národních států soupeřících o moc a území nebo na poli tržní ekonomiky.

  předseda

  člen

  Základní informace o galerii:

  Údolní 244/53, Brno

  budova U2, místnost č. 118
  (+420) 541 14 6820

  Otevřeno: Pondělí - Pátek / 10.00 - 18.00 hodin

  Galerie FAVU v roce 2017 obnovuje svoji činnost v nových prostorách Fakulty výtvarných umění VUT na ulici Údolní 244/53. Svým programem navazuje na činnost Galerie Aula, jejíž provoz byl z důvodů stěhování fakulty v roce 2016 pozastaven. Galerie se vrací ke svému původnímu názvu, čímž jasněji deklaruje své poslání a současně zviditelňuje instituci, jejíž je nedílnou součástí.

  O vznik galerie se zasadil v roce 2004 někdejší děkan FaVU VUT v Brně doc. PhDr. Petr Spielmann, dr.h.c. a její činnost zahájil výstavou legendy světového videoartu Woodyho Vašulky. Na přelomu let 2004 a 2005 následovala výstava Terry Haas, kterou již započal pravidelný výstavní program. Od roku 2005 se v galerii vystřídala řada autorských a kolektivních výstav, zaměřených na prezentaci mladých autorů z řad studentů, doktorandů a absolventů nejen českých, ale i zahraničních vysokých uměleckých škol.

  Galerie FAVU je živým komunikačním prostorem nastupující generace umělců a kurátorů do 35 let. Je experimentální laboratoří otevřeného dialogu s akademickým prostředím a s veřejností. Nabízí zázemí k profesionální prezentaci mladým autorům nejen z řad studentů a doktorandů, ale i absolventů vysokých uměleckých škol. Základním posláním Galerie FAVU je prezentace excelentních výsledků v oblasti vizuální, audiovizuální a zvukové tvorby, propagace nadějných autorů a aktivní účast na kulturním životě, města, kraje i celé společnosti.